Paraclisul

Având hramul "Nașterea Maicii Domnului" paraclisul este integrat în noul corp de clădiri al ansamblului monahal. Realizată în anul 2001, construcția s-a ridicat prin osteneala monahilor de aici precum și a credincioșilor din zonă.
Pictura a fost efectuată în anul 2001 de către pictorul Martin Ambruș din Zalău. Catapeteasma și mobilierul din lemn au fost realizate de meșteri locali sub conducerea lui Viorel Chiș din Fizeș- Sălaj.

Paraclisul

Are hramul „Nașterea Maicii Domnului" (8 septembrie). Pictura murală și icoanele iconostasului sunt opera lui Ambruș Martin din Zalău, care a început lucrarea în anul 2000. Iconostasul, donat de familia David Ioan și Maria din Zalău, este opera tânărului sculptor Chiș Viorel din satul Finiș, comuna Sîg, județul Sălaj, realizată în anul 2000. Strănile sunt executate în lemn de stejar, în Moldova, localitatea Grumăzești, județul Neamț.